Wtyczki WordPress, które instaluję w pierwszej kolejności
WordPress umożliwia Ci stworzenie strony bez umiejętności programowania. Zastanawiasz się pewnie tylko jak wdrożyć na swojej stronie fikuśne rozwiązania, kiedy nie wiesz co to Java Script? Zobacz wtyczki WordPress, które instaluję w pierwszej kolejności.
Nie jestem fanką przepychu i uważam, że co za dużo to nie zdrowo. Zwłaszcza kiedy swoją stroną chcemy przypaść do gustu większemu gronu osób. Minimalistyczne rozwiązania ozdobione wyraźnymi akcentami w zupełności wystarczają.
Jak jednak zadbać o to, żeby strona nie tylko wyglądała estetycznie, ale była też funkcjonalna i po prostu działała?
Z pomocą przychodzą właśnie wtyczki, których rolą jest dodawanie funkcjonalności do Twojej strony.
Jak działają wtyczki WordPress?
Wtyczka dodaje swój kod do podstawowych plików WordPressa. Niektóre wtyczki dodają też nowe pliki i nowe foldery. Dodawanie wtyczek do Twojej strony umożliwi Ci stworzenie obszernej i wielofunkcyjnej strony bez umiejętności kodowania!
Pamiętaj jednak, aby ograniczyć się do koniecznych wtyczek i nie przesadzać z przepychaniem strony zbędnymi dodatkami. Unikniesz przeciążenia serwera, którego skutkiem może być wolniejsze ładowanie strony i utrata potencjalnych użytkowników.
Poznaj więc wtyczki WordPress, które instaluję w pierwszej kolejności.
Zaznaczam, że produkty te polecam, ponieważ osobiście używam ich przy każdym swoim projekcie. Przetestowałam już naprawdę wiele wtyczek i zawsze wracam do tych, które przedstawiam Ci w tym artykule.
Wtyczka do budowania strony
Istnieją rodzaje wtyczek front endowych i back endowych do budowania stron. Testowałam wiele builderów m.in. Elementor czy Site Origin Builder i generalnie są one ok, chociaż zdarzało mi się, że wyrzucały błędy. Nie umywają się także do buildera od Themify, który ma tak wiele opcji, że korzystanie z innego jest jak przesiadka z mercedesa do malucha.
Themify Builder
O wszystkich możliwościach tego buildera pisałam w innym wpisie, tutaj przedstawię jego największe zalety:
- Tworzenie strony za pomocą edytora “Drag and Drop”.
- Zapisywanie fragmentów strony i szablonów do wielokrotnego użytku.
- Dodawanie zaawansowanych treści do opisów kategorii i tagów.
- Możliwość zapisania szablonu jako kod i dodanie w dowolnym miejscu jako “shortcode”.
- Zapisywanie i używanie globalnych stylów CSS dla elementów.
- Kopiowanie i wklejanie stylów CSS.
- Kopiowanie i wklejanie całych bloków.
- Możliwość dodania stylów CSS tylko do jednej strony.
- Duplikacja całej strony.
- Zaawansowana edycja stylów CSS każdego modułu.
- Gotowe szablony stron lądowania.
Używając innego buildera większość z powyższych opcji jest niedostępna lub dodatkowo płatna. Ewentualnie trzeba korzystać z dodatkowych wtyczek.
Wielkim plusem jest fakt, że Themify Builder możesz pobrać za darmo bezpośrednio z panelu WP lub z oficjalnej strony Themify.
Nie da się więc ukryć, że Themify wypada nieporównywalnie lepiej od innych builderów, z których korzystałam. W połączeniu z motywem tego samego twórcy ze swojej strony możesz zrobić praktycznie wszystko!
Wtyczka WordPress do optymalizacji SEO
Celem dodawania treści na stronę jest dotarcie do potencjalnych użytkowników. Z roku na rok Internet staje się coraz ciaśniejszy, dlatego przeglądarki używają algorytmów do selekcji treści. Roboty indeksujące skanują Internet i wyszukują treści najbardziej dopasowane do wyszukiwań użytkowników.
Zanim jednak Twój wpis trafi na pierwsze strony wyszukiwań będziesz się musiał sporo napracować. Niestety bez odpowiedniej optymalizacji możesz pisać naprawdę dobre teksty, które będą pomijane przez przeglądarki.
Skąd masz wiedzieć jak tworzyć treści, które dla robotów będą uchodziły za wartościowe? Z pomocą przychodzi wtyczka Yoast SEO, która bada Twoje strony pod kątem słów kluczowych.
Zadbaj o to by przy redagowanej treści zaświeciły się dwa zielone światełka i masz duże szanse, że z czasem na twoją stronę zaczną trafiać użytkownicy!
Dodatkowe możliwości Yoast SEO
- Dodawanie meta opisów dla konkretnej strony.
- Ustawienie meta opisów dla archiwów i kategorii.
- Zaznaczenie, które strony mają się indeksować, a które nie.
- Optymalizacja i podgląd strony dla Googla
- Nadanie innych tytułów, opisów i zdjęć specjalnie dla Facebooka
Jeśli planujesz prowadzić swoją stronę samodzielnie, jest to jedyne narzędzie, które będziesz potrzebować do pozycjonowania.
Wtyczka do zabezpieczeń
Tworząc swoją stronę na WordPressie nie możesz zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed atakami i włamaniami. Podstawową czynnością, która pomoże Ci to osiągnąć są oczywiście aktualizacje wtyczek i samego WordPressa.
Zalecanym krokiem jest instalacja dedykowanej wtyczki. Ja polecam All in one WP security, którą możesz dodać bezpośrednio z panelu.
Z jej pomocą zabezpieczysz stronę logowania i zmienisz jej adres. Ustalisz automatyczne kopie zapasowe i dodatkową ochronę bazy danych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko ataków hakerskich i ograniczysz ilość spamu.
Przydatna zdaje się też opcja ustawienia strony roboczej na czas prac technicznych oraz zablokowania możliwości kopiowania treści.
Automatyczne przekierowania WordPress
Ta wtyczka nie jest niezbędna do stworzenia swojej strony, jednak polecam jej zainstalowanie już od samego początku. Możesz za jej pomocą śledzić wszystkie strony błędu 404 i ustawić automatyczne przekierowania.
Adresy url do Twoich stron i wpisów są tworzone na podstawie ich tytułów. Po publikacji i zindeksowaniu przez wyszukiwarkę każda zmiana tytułu, a co za tym idzie adresu url, może kierować użytkownika na stronę 404.
Takie działanie źle wpływa na ocenę jakości strony, a w efekcie może znacznie utrudnić pozycjonowanie.
Wtyczka Redirection automatycznie tworzy przekierowanie, dzięki czemu nie musimy pamiętać o ręcznym dodawaniu przekierowań.
Podsumowując:
- Budowa strony: Themify Builder
- Pozycjonowanie: Yoast SEO
- Zabezpieczenia: All in one WP Security
- Przekierowania: Redirection
4 wtyczki WordPress, które naprawdę warto zainstalować na każdej stronie. Spośród całej masy darmowych i płatnych rozwiązań to do nich zawsze wracam. Reszta zależy od rodzaju strony, którą tworzę i zwykle wychodzi na bieżąco. Innych funkcjonalności potrzebuje sklep, a innych blog czy strona wizytówka.