Najlepszy hosting pod WordPress
Hosting to konieczny wydatek jeśli chcesz publikować treści w Internecie. Można obrazowo powiedzieć, że jest to odpowiednik Twojego komputerowego dysku, na którym przechowujesz wszystkie ważne pliki. Możemy znaleźć wiele rodzajów i pakietów hostingowych, różniących się od siebie parametrami i oczywiście ceną. Jak więc wybrać odpowiedni hosting pod WordPress?
Na co zwrócić uwagę wybierając hosting pod WordPress
Wybierając hosting pod naszą stronę powinniśmy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:
- Parametry, takie jak objętość i transfer.
- Możliwość podpięcia darmowego, samoodnawialnego certyfikatu SSL
- Support i backup
- Dostępność w skali miesiąca
- Cena
Objętość i transfer
Dostępne są różne pakiety pojemności dysków, które powinniśmy dobrać według planowanych rozmiarów naszej strony.
Tworząc swoją pierwszą stronę lub bloga powinniśmy się zdecydować na bezpieczny pakiet 10 GB. Na początek w zupełności wystarczy. Jeśli zdecydujemy się kiedyś poszerzyć swoją działalność, zwykle możemy zwiększyć pakiet w obrębie usługodawcy lub przenieść stronę na inny hosting.
Szukajmy hostingu, który oferuje nielimitowany transfer.
Hosting z SSL
Certyfikat SSL to absolutna konieczność jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych. Potwierdza on wiarygodność strony i informuje użytkowników, że dane, które przesyłają są dodatkowo szyfrowane.
W momencie wprowadzenia zabeczpieczeń w postaci certyfikatów SLL ich cena potrafiła sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego wzgledu małe firmy nie mogły sobie na niego pozwolić, właściciele blogów nawet o tym nie myśleli.
Aktualnie każdy może skorzystać z darmowego rozwiązania, jakie dostarcza Let’s Encrypt. Jego brak jest więc niedopuszczalny!
Biorąc pod uwagę, że samodzielne generowanie klucza certyfikatu może być problematyczne (proces jest czasochłonny, wymaga zmian w rekordach DNS i ponownego generowania co 3 miesiące), bardzo wygodne jest gdy hosting daje taką możliwość konfiguracji domeny.
Opcja włączenia samoodnawiającego się certyfikatu możliwa jest z panelu administracyjnego w niektórych hostingach. Wystarczy tylko ją zaznaczyć, a reszta dzieje się automatycznie.
Warto zadbać o certyfikat SSL jeszcze zanim zaczniemy tworzyć treści na naszej stronie. Nie będziemy później musieli martwić się procesem przełączania strony z http:// na https://.
Jeśli od początku mamy uruchomiony certyfikat SSL możemy od razu uruchomić wymuszenie SSL, które jest po prostu przekierowaniem z wersji http na https.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, polecam Ci przeczytać wpis: Jak prosto uruchomić darmowy certyfikat SSL na stronie WordPress.
Support i backup
Uważam, że sprawny kontakt z usługodawcą jest bardzo ważny. Niejednokrotnie pomoc ze strony obsługi hostingu okazuje się niezbędna, kiedy niechcący pomieszamy coś w plikach, lub strona sama nagle przestaje działać.
Oczywiście nic nigdy nie dzieje się samo, dlatego jeśli chcemy szybko naprawić witrynę, a nie wiemy co się stało piszemy do supportu.
Zależy nam na tym, żeby awaria trwała jak najkrócej, dlatego czas oczekiwania na odpowiedź może być tu kluczowy.
Warto wspomnieć, że niektóre hostingi oferują wydłużone godziny obsługi klienta (np. do 22) lub całodobowo odpisują na maile.
Backup!
Drugą bardzo ważną sprawą jest możliwość tworzenia kopii zapasowej “w tle”. Manualne robienie kopii zapasowej wszystkich plików serwera jest niepraktyczne, a możliwość przywrócenia w razie awarii sprawia, że możemy spać spokojnie.
Minimalny czas przechowywania kopii zapasowej przez usługodawcę, jaki powinieneś brać pod uwagę to 7 dni. W przypadku, gdy na swoją stronę zaglądać będziesz rzadziej niż raz w tygodniu upewnij się, że okres ten jest odpowiednio dłuższy.
Dostępność w skali miesiąca
Równie ważnym parametrem jest dostępność w skali miesiąca. Zwykle znajdziemy taką informację w porównaniu taryf hostingu. Oznacza ona procentowy czas w miesiącu, w jakim gwarantowane jest, że nasz blog i strona będzie widoczna.
Cena hostingu
Ceny hostingów pod WordPress są różne, możemy nawet znaleźć darmowe opcje. Wiadomo jednak, że co teoretycznie powinno być za darmo nigdy nie jest za darmo. Skupmy się więc na tym, żeby po prostu nie przepłacać.
Hosting, który spełnia powyższe warunki powinien kosztować w przedziale 120 – 199 zł brutto rocznie.
TIP: Dolicz cenę rejestracji domeny i masz całkowity koszt Twojej samodzielnie wykonanej strony internetowej!
Hosting pod WordPress
Rozpoczynając swoją przygodę z WordPressem zaczęłam od usług nazwa.pl. Szybko okazało się jednak, że ich darmowe produkty mają cenę znacznie przewyższającą moje możliwości. Dodatkowo po zrezygnowaniu telefony nękały mnie jeszcze przez pół roku.
Szybko przeniosłam swoją stronę na serwery Futurehost, ponieważ znalazłam na ich temat najwięcej pozytywnych opinii zakopanych w “głębiach internetu”.
Przekonałam się szybko, że ich usługi są warte swojej ceny, a w dodatku oferowali darmową domenę do konta i stosunkowo niedrogie odnowienie.
Po jakimś czasie zaczął mi doskwierać brak możliwości darmowego certfiaktu SSL dlatego przeniosłam swoje strony do HEKKO i LINUX (teraz cyber folks).
Są to dwaj najbardziej polecani usługodawcy i jak do tej pory nie miałam problemu z żadną ze swoich stron.
Cyber Folks ma dedykowany hosting pod WordPress, który dla 1 strony kosztuje 129 zł/rok w pierwszym roku. Dodatkowo z tym kodem możesz otrzymać 25 zł zniżki.
Nie omieszkam jednak wrócić jeszcze do Futurehost, jeśli postanowią uruchomić opcję odnawialnego certyfikatu, ponieważ ich support zrobił na mnie największe wrażenie.
Hosting pod kilka stron WordPress
Jeśli z góry planujesz większą ilość stron, warto od razu zainwestować z pakiet minimum 24 GB. Inaczej sprawa wygląda jeżeli planujesz większą ilość stron, ale nie dla siebie tylko dla klientów lub znajomych.
Nie polecam podłączania wszystkich domen pod jeden hosting z prostych przyczyn, jak chociażby bezpieczeństwo. W razie ataku na jedną stronę inny serwis na tym samym serwerze również może zostać zainfekowany.
Posiadanie odrębnych hostingów dla każdej strony upraszcza również przekazanie strony właścicielowi w przypadku rozwiązania współpracy.
Dodatkowym atutem jest możliwość dodawania linków do swojej strony. Dzięki temu pozyskamy wartościowe linkowanie z różnych adresów IP.